• החתול הורוד

ה"מלח והפלפל" של הקוקטיילים: Bitter’s

עודכן ב: 10 דצמ 2018

הו, ארומטיק ביטרס! טיפות קסם המגיעות בבקבוקים קטנים ומסתוריים, מי אתן בכלל? ומה כל הסיפור סביבכן? ולמה כל בר קוקטיילים מודרני פתאום מחזיק עשרות בקבוקונים קטנים שנראים כמו בקבוקי בושם, או אפילו כמו סתם בקבוקי תרופות מהמאה הקודמת?

לא מפרסמת, למקרה שתהיתם

האמת, חברים, שהתשובה מצויה בגוף השאלה: אותו "ביטרס" התחיל את דרכו, כמו שניחשתם, כתרופה, והוא למעשה אחד מסוגי המשקאות המרתקים ביותר בתעשיית האלכוהול והקוקטיילים בפרט. וכמו כל פיסת היסטוריה טובה, הוא מתגלה לראשונה במצרים העתיקה.

אבל רגע אחד... לפני מצרים, לפני תרופות, על מה אנחנו מדברים בכלל? אז ככה: מדובר בתרכובות של עשבים שונים ומשונים, עשבי מרפא, עשבי תיבול, ותמציות צמחים שקשה לקרוא ובלתי אפשרי לבטא. כל התרכובת הזו נרקחת עם אלכוהול שמגיע לסביבות ה 45-50%. הביטרס מגיעים בבקבוקונים קטנים עם פיית טפטפת בדרך כלל, כדי שהברמן שמכין לכם את האולד פאשן יוכל לשים בדיוק 3 טיפות במשקה שלכם.

איפה היינו? אה כן, מצרים. המקורות הקדומים ביותר של ביטרס זוהו בתקופה זו, כניסיון, איך לא, לייצר תרופות. תרכובות של צמחים ואלכוהול זה למעשה דבר הגיוני שיכול לשמש בתור תרופה, גם אם בסוף אתה פשוט שיכור מדי כדי להבין שאתה חולה, חה חה. אבל ברצינות- יש צמחים מסוימים שכן יש להם איכויות מרפא, ואלכוהול בכמויות קטנות עוזר כמובן לשמר על החומרים נקיים ומטוהרים מזיהומים שונים- כמו גם על הגוף שלך. כמה אלפי שנים מאוחר יותר, בימי הביניים המאוחרים- חוזר למרכז העניינים העיסוק בפרמקולוגיה, או במילים פשוטות, רוקחות, ואירופאים ימי-ביניימים שונים מבצעים ניסויים מוצלחים יותר ופחות על קרבנותיהם האומללים. אבל לא הכל נורא כמו שהוא נשמע- יצאו להם כמה דברים לא רעים מכל הניסויים האלה, למשל, כמה תרופות אמיתיות לבטן ואפילו מי טוניק שנשארו איתנו עד עצם היום הזה. הניסויים נמשכים אל תוך המאה ה-19, בה לבסוף מגדירים לראשונה מה זה קוקטייל, כשהביטרס הוא המרכיב הבסיסי ביותר לקוקטייל הראשון: "אלכוהול כלשהו, מים, סוכר, וביטרס". מבינים מה זה אומר? בלי הביטרס לא היו לנו קוקטיילים. האמנם?

כיום, אולי המותג המפורסם ביותר הוא האנגוסטורה ביטרס, המגיע אלינו מן העיירה אנגוסטורה (סיודד בוליבר של ימינו), בונצואלה. השנה היא 1824 והפיזיקאי הגרמני, דוקטור יוהאן גוטליב זיגריט רוקח תרופה נגד מחלות ים וכאבי בטן. מה שדוקטור זיגריט לא ידע הוא, שלמעשה הוא מייסד את מה שיהיה "בית אנגוסטורה", בעודו מוכר ביטרס למלחים.

מותגים ידועים נוספים הם ה"פיישודס ביטרס", שפותח בניו אורלינס, לואיזיאנה, גם כן באותה תקופה מופלאה, הלא היא המאה ה-19. נוסחתו לפיישודס עדיין בשימוש היום והיא מפורסמת בעיקר בזכות הקוקטייל האלמותי "סזראק". ורק נסו להכין סזראק טוב בלי פיישודס, אה?

בקיצור, חברים, ניתן לרכוש היום סוגים שונים, משונים ורבים כיד הדמיון הטובה עליכם כשזה מגיע לביטרס, ולמרות שהוא בסך הכל מתבטא ב3-4 טיפות במשקה שלכם, אל תמעיטו בערכו! הוא מייצר הבדל של שמיים וארץ, הוא המרכיב הסודי, הארומטיות, הוא המלח והפלפל שלכם! אז השתמשו בו ברגש. #ארומטיק_ביטרס #אנגוסטורה #מיקסולוגיה #ההיסטוריה_של_הקוקטיילים

141 צפיות0תגובות

072-2567179

© החתול הורוד - סדנאות קוקטיילים חוויתיות